Pratik Ofis Temizlik Tüyoları

Pratik Ofis Temizlik Tüyoları

Ofis temizliği bir hayli önemlidir. Özellikle virüs ile mücadele sırasında temizliğin önemini kat ve kat artırılmasına neden oldu.  Temizlik insan sağlığı için gereken en önlemli ihtiyaçlardan biridir. Ofisin temizliği hem müşterilerin gözündeki intibahı hem de çalışanların sağlığı üzerinde büyük bir rol oynar.  Günlük 87 saatten fazlasıyla ofislerde geçirmekteyiz. 

Dolayısıyla ortamın temiz ve hijyen olması da motivasyonunuzu açmanıza sebebiyet verecek. Kurallara uyarak temizlemeniz ofisinizin daha temiz olmasını sağlar. Ofis temizliğindeki en önemli altın kural ise tuvalet temizliğidir. Birçok kişi aynı tuvalet kullandığı için sağlığınızı daha çok tehlikeye atmasına sebebiyet verir. Ofisi temizlerken kullanacağınız tüyolar sayesinde hem hijyen sağlamış olursunuz hem de zaman kazanmış olursunuz. 

Zemin Temizliği

Ofis temizliğinde en önemli kural ise zemin temizliğidir. En çok enfeksiyon taşıyan yer dersek yanlış olmaz. Zemine göre kullanılacak malzemelerde de farklılık gösterir. Kimyasal içerikli malzemelerden kullanımından kaçınız. Hem sizin sağlığınızı hem de zeminin tahribat olmasına neden olacaktır. Sirkeli karbonatlı su ile temizliğinizi yapınız. 

Hem daha fazla hijyen sağlanacak hem de pırıl pırıl olacaktır.  Sürekli belli saatler arasında ortamı havalandırarak zemin üzerindeki mikroorganizmaların sizin ile temasından kaçınmanız daha kolay olacaktır. Zemin temizliğini çalışanlar gelmeden önce ve işten çıktıktan sonra tekrar tekrar silinmeli. Böylelikle sildiğiniz yerlerin çamur olmasına engel olursunuz. Fazla sulu silmeyiniz. Sulu sildiğiniz alanların enfeksiyonlarının gitmemesine engel olursunuz.

Ofis Tuvalet Temizliği

Bir diğer temizlik alanı ise tuvalet temizliğidir. Zeminlere göre daha fazla üzerinde enfeksiyon taşır. Bu yüzden buranın sık ve düzenli aralıklarla temizlenmesi sağlık açısından önem taşır. Tuvaletlerin yerlerini dezenfektan ile temizlemeniz gerekir. Salgın hastalığın en çabuk bulaşacak alan diyebiliriz. Yine musluk başlıklarını sirke ve dezenfekte ile silin. 

Kaynağı sileceğiniz suyun içerisine bir tutam tuz koyduğunuzda pırıl pırıl olmasını sağlayacak. Tuvalet yapılan yer ise çamaşır suyunu sıktıktan sonar bir 10 dakika bekletiniz. Daha sonra temizliğinizi yapınız. Böylelikle daha hijyen olunmuş olur. Temizlediğiniz zaman kapınızın önüne girilmesi yasak uyarısını koyarak daha çabuk temizlemenizi ve yıkadığınız yerin daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz.

Ev Temizliği

Ev temizliği önemlidir. Günün her saatini evlerimizde geçiririz. Hem yakınlarımızın ve hem sizin sağlığınız için düzenli aralıklarla temizliğiniz yapın. Camlarınızı silerken sirkeli gazete kullanın. Hem hızlı silmiş olursunuz hem de daha fazla hijyen olmasını sağlar. Yine durulama suyunuzun içine bir tutam tuz atmanız camlarınızın daha parlak gözükmesiniz sağlar. 

Perdenizi yıkayacağınız zaman içerisine bir tatlı kaşığı şeker atmanız perdenizin daha beyaz olasına neden olur. Tuvalet ve banyo temizliği de bir hayli önemlidir. Ortak kullanım alanlarında enfeksiyon kapmanız imkânsız bir şeydir. Bu alanları çamaşır suyu ile temizlemeniz gerekir. Yataklarınızın üzerine karbonat ile silmeniz enfeksiyonların çoğalmasını engeller. Ayrıca lekelerin de çıkmasına neden olacaktır.

Dezenfeksiyon Nedir?

Salgın hastalıkların insan sağlığına etkileyecek hatta ölümlerine neden olacak enfeksiyonların üremesine ve çoğalmasını engellemek amacıyla dezenfekte yapılır. Bu dezenfekte yapım sırasında kullanılan malzemeye ise dezenfeksiyon adı verilir. 

Dezenfeksiyon malzemelerin hemen hemen hepsi kimyasal içeriklidir. Kullanım sırasında gerekli önlemler alınarak yapılması gereklidir. Kullanılan malzemeler tüm bakteri ve enfeksiyonların yok olmasını sağlayan malzemelerdir.  Anında etki eder. 

Sürekli kullanabilirsiniz. Eğer kullanamazsanız başkasından yardım alabilirisiniz. Asit ve baz tepkimelerinden etkilenmez. Ph dengenizi korur. Kullanım alanlarına göre dezenfeksiyon işlemlerinde de farklılık gözükebilir. Sağlık alanlarında kullanabilirsiniz. İnsanlara, zemine ya da eşyaya zara vermez. Çevreye zarar vermez. Bilakis ortamın daha da hijyen olmasını sağlar.

Diğer Yazılarımız