Kışa Hazırlık İçin Temizlik Önerileri

Kışa Hazırlık İçin Temizlik Önerileri

Kış aylarının gelmesi ile birlikte ev temizliği için detaylı bir plan yapmak ve kullanım alanlarını belli bir düzene oturtmak gerekmektedir. Çünkü özellikle koronovirüs salgınının da var olması sebebiyle ev temizliği daha önemli bir hale gelmiştir. Kışa hazırlık yapmak için ev sakinlerinin öncelikle ısıtma sistemleri için kontrol ve temizlik yapması önerilmektedir.

Kış aylarında evde daha fazla zaman geçirildiği için düzenli ve daha temiz bir ortam oluşturma ihtiyacı oluşmaktadır. Bu aşamada yazlık ürünlerin yerine kış ürünlerinin tercih edilmesi ve soğuk hava sızıntılarını önleyecek bir takım önlemlerin alınması oldukça önemlidir.

Kombi Ve Petek Temizliği

Kış ayları için ısıtma sistemlerinin bakımının yapılması ve çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir aksaklık ile ilgili yetkili kombi servislerinin çağrılması gerekmektedir. Kombi parçalarının temizlenmesi, kalorifer peteklerinin filtreleri bulunuyorsa düzenli temizlik yapılması, filtrelerinin değiştirilmesi, toz ve kirlerinden arındırılması oldukça önemlidir. Evlerde yapılan kombi ve petek temizliğinin yanı sıra ofis temizliği doğrultusunda ısıtma sistemlerinin temizliğinin yapılması da oldukça önemlidir.

Banyo Temizliği

Hijyen açısından oldukça önemli olan banyoların da kış gelmeden genel temizliğinin yapılması oldukça önemlidir. Yüzeylerinde bakterilerin birikmesini önlemek için sabun artıkları ve benzeri ürünlerin yok edilmesi amacıyla günlük olarak temizlenmesi, giderlerin haftalık olarak fırçalanması, duşakabin ve fayansların her kullanımdan sonra bir temizleyici ve fırça ile temizlenmesi, kireç oluşumunu önlemek için temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir.

Banyo temizliğinde en önemli nokta klozetlerin temiz tutulmasıdır. Çünkü son zamanlarda ülkemizde yayılmış olan koronovirüs hastalığının da etkisiyle klozetlerin sürekli olarak dezenfekte edilmesi ve uygun temizleyiciler ile fırçalanması gerekmektedir.

Mutfak Temizliği

Bir evin tüm mikroplardan arındırılabilmesi için öncelikle mutfak temizliğine önem verilmesi gerekmektedir. Hem lezzetli hem de sağlıklı yiyecekler hazırlayabilmek için öncelikle temiz bir mutfağa sahip olmak gerekmektedir. Bu amaçla mutfakların daima temiz ve hijyenik olmasına özen göstermek gerekmektedir.

Hazırlık yaparken saklama kaplarından tencere ve tabaklara kadar mutlaka elden geçirip temizlenmesi önerilmektedir. Aynı zamanda bulaşıkların açıkta bekletilmemesi mikropların bulaşmaması ve çoğalmaması için oldukça önemli bir etkendir. Yemek artıklarının ise en kısa zamanda temizlenerek yıkanması önerilmektedir.

Yatak Temizliği

Son dönemlerde ülkemizde baş gösteren koronovirüs salgını sebebiyle evlerde temizliğe önem verilmesinin yanı sıra bireylerin kullanmış oldukları özel ürünlerin de temizliğine önem vermek gerekmektedir. Bu kapsamda kışa hazırlık için yatak temizliğinin de unutulmaması gerekmektedir. Yatak temizliği için öncelikle çarşafların ve yastık yüzlerinin sık sık yıkanması gerekmektedir.

Aynı zamanda yataklar için bakteri oluşmaması adına buharlı temizleyiciler kullanılarak temizlenmesi ve bakterilerden arındırılması sağlanmalıdır. Böylelikle kışa girmeden daha temiz bir yatağa sahip olmak mümkündür.

Dolap Düzeni Ve Temizliği

Uzmanlar tarafından koronovirüs döneminde sürekli olarak evlerde dezenfeksiyon işlemleri yapılması önerilmektedir. Bu kapsamda bireylerin dışarı ile teması yönünden kıyafetlerinin de temizliğine özen göstermeleri gerekmektedir. Dışarıya çıkan bireylerin bu konuda kıyafetlerini bir kere giymeleri ve yüksek ısıda yıkayarak temizlemeleri gerekmektedir.

Koronavirüs döneminde de daha önemli hale gelen dolap düzeni ve temizliği için bireylerin kıyafetlerinin ayrı ayrı yerlerde bulundurulması ve tüm kıyafetlerin bir kere giyilmesi giyilmiş kıyafetlerin tekrar dolaba koyulmaması oldukça önemli detaylardır. Bu kapsamda dolapların düzenli olması ve temizliğine özen gösterilmesi hem kış temizliği açısından hem de korona virüs salgını açısından oldukça önemlidir.

Kış gelmeden önce ev temizliği konusunda bireylerin tüm odaları ayrıntılı bir şekilde temizlemelerinin yanı sıra sürekli olarak ortak kullanım alanlarının temizliğinin sağlanması ve herkesin dokunduğu yüzeylerin her gün düzenli olarak temizlenmesi en önemli konuların başında gelmektedir.

 

Diğer Yazılarımız