Evlerimizde Alabileceğimiz Covid 19 Önlemleri

Evlerimizde Alabileceğimiz Covid 19 Önlemleri

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan korona virüs salgını bütün dünyayı sarmış durumdadır. Mart ayı ile birlikte ülkemizde de görülmeye başlanan ve önemli bir tehdit haline gelen korona virüs salgınının yayılmaması için vatandaşların alması gereken belirli önlemler bulunmaktadır.

Özellikle bireylerin kişisel hijyeni ön planda tutmaları ve yaşam olanını olan evlerde gereken önlemleri almaları gerekmektedir. Bu konuda en önemli detay ise Ev Temizliği olduğu için Corona virüse karşı birey bazında tüm toplumu koruyabilmek adına belli başlı konulara oldukça önem vermek gerekmektedir.

Evde Kişisel Temizlik Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bireyler için yapılan yönlendirmeler doğrultusunda evde uyarıları kapsamında vatandaşlarım kişisel temizlikleri oldukça önemli olmaktadır. Bu kapsamda bireylerin sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye ellerini yıkaması, öksürme ve hapşırma sırasında ağzını kapatması, sosyal mesafeye dikkat etmesi, herkes tarafından dokunulan belli yüzeylere temastan kaçınması ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir.

Bireyler evlerinde olsalar dahi dışarı ile temasta olan ev halkına karşı da bu önlemlerin hepsini yerine getirmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ev ortamının havasız olmaması ve sürekli olarak havalandırılması oldukça önemli bir detaydır. Tüm bu kişisel temizlik önerilerinin aynı zamanda çalışmak zorunda olan bireyler için de Ofis Temizliği konusunda geçerli olduğu bilinmektedir.

Evleri Covid 19'dan Arındırma Yöntemleri

Tamamen sosyal hayattan arınmak mümkün olmadığı için bireylerin dışarı çıktıktan sonra evlerinde covid-19'dan arınma konusunda bazı yöntemleri kullanmaları da mümkündür. Bu kapsamda dışarıda giyilen bir kıyafetin günlük olarak değiştirilmesi ve yüksek ısılarda yıkanması gerekmektedir.

Çamaşır suyu ya da dezenfektanlar ile evdeki yüzeylere Dezenfeksiyon işlemi yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda dışarıdan alınan ürünlerin de sirkeli su ile yıkanması covid-19 tedbirleri arasında söylenebilmektedir.

Yastık kılıfları, çarşaflar ve havlular gibi kişisel eşyaların da sürekli olarak yıkanması ve ev halkındaki her bireyin kendine özel havlusu olmasına dikkat etmek gerekmektedir. El havlusu, yüz havlusu ve yastık kılıflarının her bireye özel olması bunun yanı sıra 3 günde bir değiştirilmesi oldukça önemlidir.

Evde Korona Virüs Hastası Varsa Alınması Gereken Tedbirler

Gün geçtikçe korona virüs vakalarında da artış gösteren ülkemizde evde yaşayan bireylerin de sosyal ortamda olmaları sebebiyle korona virüs hastası olma ihtimalleri yüksektir. Evde korona virüs hastası olan bir birey ile yaşayan kişilerin kendini güvende tutabilmeleri için bazı önlemler alması gerekmektedir.

Bu önlemler kapsamında kovid-19 belirtileri gösteren bireylerin uzak odalarda kalmaları ve tüm ev halkının karantina altında olması gerekmektedir. Enfekte olan kişi için bir hasta odası oluşturmalı ve banyo tuvalet gibi alanları farklı kullanılmalıdır. Eğer böyle bir durum mümkün değilse maske ile tuvalet ve banyonun kullanılması önerilmektedir.

Covid 19'a Karşı Evde Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Önerileri

Evde bireylerin hijyene önem verdikleri kadar bağışıklık sistemini de güçlendirmek için bazı önerileri dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü bu önlemler kapsamında korunmanın yanı sıra bireylerin hastalığa yakalanırsa güçlü bir bağışıklık sistemi ile mücadele etmeleri oldukça önemlidir. Besin yönünden yoğurt, yeşil salata, bulgur pilavı, soğan, sarımsak, tavuk suyu ile yapılan çorbalar, C vitamini, çinko gibi bağışıklığı güçlendirmek amaçlı kullanılan ürünler daha sık tercih edilmelidir.

Bu kapsamda doğru ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklığı destekleyebilmek için 5 öğün taze meyve ve sebze tüketimi aynı zamanda protein yönünden zengin bir beslenme düzeni olması gerekmektedir. Beslenmenin yanı sıra bireylerin evde yapabilecekleri sporlara yönelmeleri aktif kalmaları açısından oldukça önemlidir.

Diğer Yazılarımız