Ofislerimizde Alabileceğimiz Covid 19 Önlemleri

Ofislerimizde Alabileceğimiz Covid 19 Önlemleri

Hızla yayılım gösteren korona virüs artık ülkemizde de bireylerin hayatının bir parçası haline geldiği için bazı önemleri dikkate alarak yaşamlarına devam etmeleri gerekmektedir. Başlarda korona virüs tedbirleri kapsamında herkese evde kal çağrısı yapılarak sosyal hayat durdurulmuştu. Ancak Sağlık Bakanlığının da bu tedbirler kapsamında yeni sosyal hayata başlanması için gerekli tedbirleri alınarak iş yerlerinin açılması öngörülmüştür.

Korona virüsten korunabilmek için artık yalnızca ev ve sosyal hayat için önlemlerin yanı sıra çalışma ortamlarında da alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Çalışma hayatına devam eden bireylerin risklerden korunmak için bazı sorumlulukları dikkate almaları ve gereken önlemleri uygulamaları gerekmektedir.

Ofislerde Temizlik

İşyerleri için Sağlık Bakanlığı tarafından da yazılı olarak bir açıklama yapılmıştır. Bu kapsamda kapalı işyerleri ve ofisler için Corona virüse karşı ofislerde temizliğin oldukça önemli olduğu vurgulanmıştır. Bu temizlik kapsamında iş yerlerinin sık sık havalandırılması, merkezi havalandırma sistemi bulunan işyerlerinin ise temiz hava sirkülâsyonu sağlayacak şekilde düzenlemeler yapması öneriler arasındadır.

Temizlik işlemlerinin yanı sıra ultraviyole cihazları ile hava yüzey Dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması ve lavaboların temizliğine daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Sık sık kullanılan yüzeylerin temizliği için çamaşır suyu ya da su ve deterjanla temizlik arkasından dezenfektan kullanılması önerilmektedir.

Yemekhanelerde Alınacak Önlemler

Ofis Temizliği yanı sıra pandemi döneminde self servis yerine eğitimli bir personel ile herkesin sosyal mesafesini koruyarak oturduğu bir yemek düzeninin kurulması gerekmektedir. Temas düzeyini ise en aza indirebilmek için yemek saatlerini gruplara ayırma ve aynı çalışanın yine aynı masada yemek yemesini sağlamak gerekmektedir.

Çalışanlar Arasında Etkileşim

Çalışanların toplantı ve etkinlik sırasında fazla yakın mesafede bulunmamaları ve sosyal mesafeyi korumaları masaların yakınlığının ise ikişer metre olarak ayarlanması gerekmektedir. Aynı zamanda  hem çalışma arkadaşları hem de müşteriler ile olan ilişkiler sırasında yakın temasta bulunulmamalıdır.

Ofis çalışanlarının daha az etkileşimini sağlamak için gerek ofis içi gerekse ofis dışı görüşmelerin video konferans yöntemiyle sanal etkileşim içinde yapılmasına teşvik edilmelidir. Pandemi sonrasında ofislerde yapılacak etkinlikler ile ilgili ilk kullanarak önerilebilecek yöntem termal tarama uygulaması olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Ateş ölçümleri hastalık semptomu gösteren bireylerin öğrenilebilmesi açısında termal tarama oldukça önemlidir.

Etkinlikler sırasında çalışanların yapabileceği diğer öneriler ise virüse karşı yeterli miktarda koruyucu ekipman bulundurmak ve dezenfektan ürünleri kullanmak aynı zamanda etkinliklerin açık havada yapılması önerilmektedir.

Ofis Çalışanlarının Kişisel Temizliği

Bireylerin Ev Temizliği yanı sıra çalışma ortamlarında tüm alanları ortak kullandıkları için kişisel temizliklerine çok fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda hem kullanılan alanların hem de kullanılan tüm eşyaların temiz olmasına özen gösterilmelidir.

İlk olarak çalışanların el temizliğine dikkat etmeleri ve sık sık ellerini yıkamaları eğer mümkün değilse sık sık dezenfektan kullanmaları önerilmektedir. Kapı kolu, ışık düğmesi, telefon, asansör, kahve ya da çay makinesi gibi ortak kullanılan ürünlerin yüzeylerinin sürekli olarak temizlenmesi ve çıplak elle dokunulduktan sonra sürekli ellerin yıkanması oldukça önemlidir.

Bireylerin ofiste tuvalet sonrasında öksürme durumları sonrasında ve yemeklerden önce ellerini sabun ve su ile en az 20 saniye yıkamaları gerekmekte ve çalışma masalarında sürekli olarak bir şişe el dezenfektanı bulundurmaları gerekmektedir.

Çalışma alanlarını hastalıktan korunmak için sürekli temizlenmesi ve sprey formundaki dezenfektanlar veya dezenfektan içeren mendiller ile silinmesi sık dokunan eşyaların temizliğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda başta korona virüs salgını olmak üzere tüm virüslerden ve hastalıklardan korunabilmek için bireylerin ağız, burun ve gözleri ile temastan kaçınması gerekmektedir.

Diğer Yazılarımız